5

Superpesis otteluohjelma ja lähetykset 2017

Miesten Superpesiksen runkosarja käynnistyy huhtikuun lopussa kolmella ulkomailla pelattavalla ottelulla, kun Fuengirola ja Tukholma pääsevät isännöimään matseja Suomen 100-vuotisjuhlan kunniaksi. Ensimmäinen täysi kierros pelataan kuitenkin vasta vapun jälkeisenä viikonloppuna. Superpesiksessä on mukana 11 joukkuetta, jotka pelaavat kaksinkertaisen sarjan. Tämän lisäksi joukkueet pelaavat ylimääräisiä otteluita paikallislohkoissa, jolloin kukin joukkue pelaa yhteensä 26 ottelua heinäkuun lopussa päättyvän runkosarjan kuluessa. Runkosarjan kahdeksan parasta joukkuetta jatkavat pudotuspeleihin, jossa ottelusarjat ratkeavat kolmella voitolla. 

Superpesiksen ottelut näkyvät tällä kaudella pääasiallisesti netti-TV:ssä IS Extra ja Ruutu palveluissa. Myös VeikkausTV näyttää joitakin otteluita. Nelonen näyttää Miesten ja Naisten Itä-Länsi -otteluiden lisäksi 16. heinäkuuta pelattavan Vimpelin ja Kiteen kohtaamisen.   

Ohessa kauden 2017 miesten Superpesiksen otteluohjelma.

Lihavoidut pelit ovat TV-otteluita.

 

Runkosarja

La 22.4. Joensuun Maila – Kouvolan Pallonlyöjät (Ruutu)

Su 23.4. Sotkamon Jymy – Imatran Pallo-Veikot (Ruutu)

La 6.5. Kankaanpään Maila – Pattijoen Urheilijat, Raahe

La 6.5. Kempeleen Kiri – Hyvinkään Tahko

La 6.5. Kiteen Pallo -90 – Oulun Lippo Pesis

La 6.5. Koskenkorvan Urheilijat – Joensuun Maila

La 6.5. Kouvolan Pallonlyöjät – Alajärven Ankkurit

La 6.5. Vimpelin Veto – Seinäjoen JymyJussit (Ruutu)

           

Ti 9.5. Alajärven Ankkurit – Koskenkorvan Urheilijat (Ruutu)

           

To 11.5. Hyvinkään Tahko – Sotkamon Jymy

To 11.5. Imatran Pallo-Veikot – Kempeleen Kiri

To 11.5. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Vimpelin Veto

To 11.5. Seinäjoen JymyJussit – Kiteen Pallo -90 (Ruutu / IS Extra)

           

Pe 12.5. Kankaanpään Maila – Joensuun Maila (Ruutu)

           

La 13.5. Alajärven Ankkurit – Joensuun Maila

           

Su 14.5. Kempeleen Kiri – Seinäjoen JymyJussit

Su 14.5. Kiteen Pallo -90 – Imatran Pallo-Veikot

Su 14.5. Koskenkorvan Urheilijat – Pattijoen Urheilijat, Raahe

Su 14.5. Kouvolan Pallonlyöjät – Oulun Lippo Pesis

Su 14.5. Vimpelin Veto – Hyvinkään Tahko

           

Ti 16.5. Kouvolan Pallonlyöjät – Kiteen Pallo -90 (Ruutu)

Ti 16.5. Oulun Lippo Pesis – Kankaanpään Maila

           

Pe 19.5. Alajärven Ankkurit – Sotkamon Jymy 

Pe 19.5. Joensuun Maila – Seinäjoen JymyJussit 

Pe 19.5. Kankaanpään Maila – Vimpelin Veto 

Pe 19.5. Koskenkorvan Urheilijat – Kempeleen Kiri 

Pe 19.5. Oulun Lippo Pesis – Imatran Pallo-Veikot 

Pe 19.5. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Hyvinkään Tahko 

           

Su 21.5. Hyvinkään Tahko – Alajärven Ankkurit 

Su 21.5. Kempeleen Kiri – Kouvolan Pallonlyöjät 

Su 21.5. Kiteen Pallo -90 – Kankaanpään Maila 

Su 21.5. Seinäjoen JymyJussit – Oulun Lippo Pesis 

           

Ma 22.5. Imatran Pallo-Veikot – Joensuun Maila (Ruutu / IS Extra)

           

Ti 23.5. Alajärven Ankkurit – Seinäjoen JymyJussit 

Ti 23.5. Sotkamon Jymy – Koskenkorvan Urheilijat  (Ruutu)

           

Ke 24.5. Joensuun Maila – Pattijoen Urheilijat, Raahe 

           

To 25.5. Kouvolan Pallonlyöjät – Pattijoen Urheilijat, Raahe 

To 25.5. Kankaanpään Maila – Alajärven Ankkurit (Ruutu / IS Extra)

To 25.5. Koskenkorvan Urheilijat – Oulun Lippo Pesis 

           

Pe 26.5. Vimpelin Veto – Imatran Pallo-Veikot (Ruutu)

Pe 26.5. Kiteen Pallo -90 – Hyvinkään Tahko 

           

La 27.5. Sotkamon Jymy – Seinäjoen JymyJussit (Tampereella) (Ruutu)

La 27.5. Oulun Lippo Pesis – Hyvinkään Tahko 

           

Su 28.5. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Imatran Pallo-Veikot 

Su 28.5. Kouvolan Pallonlyöjät – Vimpelin Veto 

Su 28.5. Joensuun Maila – Kempeleen Kiri 

Su 28.5. Kankaanpään Maila – Sotkamon Jymy 

Su 28.5. Koskenkorvan Urheilijat – Kiteen Pallo -90 

           

Ti 30.5. Imatran Pallo-Veikot – Alajärven Ankkurit 

Ti 30.5. Kempeleen Kiri – Kankaanpään Maila 

Ti 30.5. Seinäjoen JymyJussit – Pattijoen Urheilijat, Raahe 

Ti 30.5. Sotkamon Jymy – Kouvolan Pallonlyöjät (Helsingissä) (Ruutu)

Ti 30.5. Vimpelin Veto – Koskenkorvan Urheilijat 

           

Ke 31.5. Hyvinkään Tahko – Joensuun Maila (Ruutu / IS Extra)

           

To 1.6. Kankaanpään Maila – Kouvolan Pallonlyöjät 

To 1.6. Kiteen Pallo -90 – Kempeleen Kiri 

           

Pe 2.6. Oulun Lippo Pesis – Joensuun Maila 

Pe 2.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Alajärven Ankkurit 

Pe 2.6. Vimpelin Veto – Sotkamon Jymy (Ruutu)

           

Su 4.6. Alajärven Ankkurit – Oulun Lippo Pesis 

Su 4.6. Kouvolan Pallonlyöjät – Koskenkorvan Urheilijat 

Su 4.6. Sotkamon Jymy – Kiteen Pallo -90 

Su 4.6. Hyvinkään Tahko – Seinäjoen JymyJussit 

Su 4.6. Kempeleen Kiri – Vimpelin Veto 

           

Ti 6.6. Imatran Pallo-Veikot – Hyvinkään Tahko 

Ti 6.6. Joensuun Maila – Alajärven Ankkurit 

Ti 6.6. Kiteen Pallo -90 – Vimpelin Veto 

Ti 6.6. Koskenkorvan Urheilijat – Kankaanpään Maila 

Ti 6.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Oulun Lippo Pesis (Ruutu)

Ti 6.6. Sotkamon Jymy – Kempeleen Kiri 

           

To 8.6. Hyvinkään Tahko – Koskenkorvan Urheilijat 

To 8.6. Imatran Pallo-Veikot – Kankaanpään Maila 

To 8.6. Oulun Lippo Pesis – Kempeleen Kiri 

To 8.6. Seinäjoen JymyJussit – Kouvolan Pallonlyöjät 

           

Pe 9.6. Alajärven Ankkurit – Vimpelin Veto 

Pe 9.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Sotkamon Jymy 

Pe 9.6. Joensuun Maila – Kiteen Pallo -90 (Ruutu)

           

La 10.6. Kempeleen Kiri – Alajärven Ankkurit 

La 10.6. Koskenkorvan Urheilijat – Seinäjoen JymyJussit (Seinäjoella)

           

Su 11.6. Vimpelin Veto – Joensuun Maila (Ruutu / IS Extra)

Su 11.6. Kiteen Pallo -90 – Pattijoen Urheilijat, Raahe Juvalla

Su 11.6. Oulun Lippo Pesis – Sotkamon Jymy 

           

Ma 12.6. Hyvinkään Tahko – Kouvolan Pallonlyöjät 

           

Ti 13.6. Kankaanpään Maila – Koskenkorvan Urheilijat (Ruutu)

Ti 13.6 Seinäjoen JymyJussit – Imatran Pallo-Veikot (Helsingissä)

           

To 15.6. Alajärven Ankkurit – Kiteen Pallo -90 (Alavudella)

To 15.6. Imatran Pallo-Veikot – Koskenkorvan Urheilijat 

To 15.6. Joensuun Maila – Sotkamon Jymy 

To 15.6. Oulun Lippo Pesis – Vimpelin Veto 

To 15.6. Seinäjoen JymyJussit – Kankaanpään Maila 

           

Pe 16.6. Kouvolan Pallonlyöjät – Sotkamon Jymy 

Pe 16.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Kempeleen Kiri  (Ruutu)

           

La 17.6. Vimpelin Veto – Kempeleen Kiri 

La 17.6. Kankaanpään Maila   Hyvinkään Tahko (Porissa)

La 17.6. Oulun Lippo Pesis – Alajärven Ankkurit  (Ruutu / IS Extra)

           

Su 18.6. Kiteen Pallo -90 – Sotkamon Jymy 

Su 18.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Joensuun Maila 

Su 18.6. Seinäjoen JymyJussit – Hyvinkään Tahko 

           

Ti 20.6. Alajärven Ankkurit – Pattijoen Urheilijat, Raahe 

Ti 20.6. Imatran Pallo-Veikot – Seinäjoen JymyJussit 

Ti 20.6. Joensuun Maila – Oulun Lippo Pesis 

Ti 20.6. Kempeleen Kiri – Kiteen Pallo -90 

Ti 20.6. Sotkamon Jymy – Vimpelin Veto  (Ruutu)

           

Ke 21.6. Koskenkorvan Urheilijat – Hyvinkään Tahko 

           

Ti 27.6. Alajärven Ankkurit – Kankaanpään Maila (Ruutu)

Ti 27.6. Hyvinkään Tahko – Kiteen Pallo -90 

Ti 27.6. Kouvolan Pallonlyöjät – Imatran Pallo-Veikot 

Ti 27.6. Seinäjoen JymyJussit – Koskenkorvan Urheilijat 

           

Ke 28.6. Joensuun Maila – Vimpelin Veto 

           

To 29.6. Alajärven Ankkurit – Hyvinkään Tahko 

To 29.6. Imatran Pallo-Veikot – Vimpelin Veto 

To 29.6. Kankaanpään Maila   Kempeleen Kiri 

To 29.6. Oulun Lippo Pesis – Koskenkorvan Urheilijat 

To 29.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Kouvolan Pallonlyöjät 

To 29.6. Seinäjoen JymyJussit – Sotkamon Jymy (Ruutu / IS Extra)

           

Su 2.7. Itä – Länsi (Imatralla) (Nelonen / Ruutu)

           

Ti 4.7. Joensuun Maila – Imatran Pallo-Veikot 

Ti 4.7. Kankaanpään Maila – Kiteen Pallo -90 

Ti 4.7. Kempeleen Kiri – Oulun Lippo Pesis (Ruutu)

Ti 4.7. Koskenkorvan Urheilijat – Sotkamon Jymy 

Ti 4.7. Kouvolan Pallonlyöjät – Seinäjoen JymyJussit 

           

To 6.7. Imatran Pallo-Veikot – Pattijoen Urheilijat, Raahe 

To 6.7. Kempeleen Kiri – Joensuun Maila 

To 6.7. Kiteen Pallo -90 – Koskenkorvan Urheilijat 

To 6.7. Sotkamon Jymy – Kankaanpään Maila 

To 6.7. Vimpelin Veto – Kouvolan Pallonlyöjät 

           

Pe 7.7. Hyvinkään Tahko – Oulun Lippo Pesis (Ruutu)

Pe 7.7. Seinäjoen JymyJussit – Alajärven Ankkurit 

           

Su 9.7. Kouvolan Pallonlyöjät – Kempeleen Kiri 

Su 9.7. Sotkamon Jymy – Pattijoen Urheilijat, Raahe 

Su 9.7. Vimpelin Veto – Alajärven Ankkurit (ruutu / IS Extra)

Su 9.7. Kankaanpään Maila – Imatran Pallo-Veikot 

Su 9.7. Kiteen Pallo -90 – Joensuun Maila 

Su 9.7. Oulun Lippo Pesis – Seinäjoen JymyJussit 

           

Ti 11.7. Hyvinkään Tahko – Vimpelin Veto 

Ti 11.7. Imatran Pallo-Veikot – Kiteen Pallo -90 

Ti 11.7. Joensuun Maila – Kankaanpään Maila 

Ti 11.7. Koskenkorvan Urheilijat – Kouvolan Pallonlyöjät 

Ti 11.7. Oulun Lippo Pesis – Pattijoen Urheilijat, Raahe (Ruutu)

Ti 11.7. Seinäjoen JymyJussit – Kempeleen Kiri 

           

To 13.7. Kankaanpään Maila – Oulun Lippo Pesis 

To 13.7. Kempeleen Kiri – Imatran Pallo-Veikot 

To 13.7. Kiteen Pallo -90 – Seinäjoen JymyJussit 

To 13.7. Kouvolan Pallonlyöjät – Joensuun Maila 

To 13.7. Sotkamon Jymy – Hyvinkään Tahko (Ruutu / IS Extra)

           

Pe 14.7. Koskenkorvan Urheilijat – Alajärven Ankkurit 

Pe 14.7. Vimpelin Veto – Pattijoen Urheilijat, Raahe (Ruutu / IS Extra)

           

La 15.7. Oulun Lippo Pesis – Kouvolan Pallonlyöjät 

           

Su 16.7. Vimpelin Veto – Kiteen Pallo -90  (Nelonen / Ruutu)

Su 16.7. Hyvinkään Tahko – Imatran Pallo-Veikot 

Su 16.7. Kempeleen Kiri – Sotkamon Jymy 

Su 16.7. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Koskenkorvan Urheilijat 

Su 16.7. Seinäjoen JymyJussit – Joensuun Maila 

           

Ti 18.7. Hyvinkään Tahko – Pattijoen Urheilijat, Raahe 

Ti 18.7. Imatran Pallo-Veikot – Oulun Lippo Pesis (Ruutu)

Ti 18.7. Kempeleen Kiri – Koskenkorvan Urheilijat 

Ti 18.7. Kiteen Pallo -90 – Kouvolan Pallonlyöjät 

Ti 18.7. Sotkamon Jymy – Alajärven Ankkurit 

Ti 18.7. Vimpelin Veto – Kankaanpään Maila 

           

To 20.7. Alajärven Ankkurit – Imatran Pallo-Veikot 

To 20.7. Joensuun Maila – Hyvinkään Tahko 

           

Pe 21.7. Koskenkorvan Urheilijat – Vimpelin Veto (Ruutu)

Pe 21.7. Kouvolan Pallonlyöjät   Kankaanpään Maila 

Pe 21.7. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Seinäjoen JymyJussit 

           

La 22.7. Alajärven Ankkurit – Kempeleen Kiri 

La 22.7. Sotkamon Jymy – Oulun Lippo Pesis 

           

Su 23.7. Hyvinkään Tahko – Kankaanpään Maila (Ruutu / IS Extra)

Su 23.7. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Kiteen Pallo -90 

Su 23.7. Imatran Pallo-Veikot – Kouvolan Pallonlyöjät 

           

Ti 25.7. Kankaanpään Maila – Seinäjoen JymyJussit 

Ti 25.7. Kempeleen Kiri – Pattijoen Urheilijat, Raahe 

Ti 25.7. Kiteen Pallo -90 – Alajärven Ankkurit (Ruutu)

Ti 25.7. Koskenkorvan Urheilijat – Imatran Pallo-Veikot 

Ti 25.7. Kouvolan Pallonlyöjät – Hyvinkään Tahko 

Ti 25.7. Sotkamon Jymy – Joensuun Maila 

Ti 25.7. Vimpelin Veto – Oulun Lippo Pesis 

           

To 27.7. Alajärven Ankkurit – Kouvolan Pallonlyöjät 

To 27.7. Hyvinkään Tahko – Kempeleen Kiri 

To 27.7. Imatran Pallo-Veikot – Sotkamon Jymy 

To 27.7. Joensuun Maila – Koskenkorvan Urheilijat (Ruutu)

To 27.7. Oulun Lippo Pesis – Kiteen Pallo -90 

To 27.7. Pattijoen Urheilijat, Raahe – Kankaanpään Maila 

To 27.7. Seinäjoen JymyJussit – Vimpelin Veto 

 

Pudospelit (alustavia päiviä)

 

Su 30.7.    Jatkosarja                      
Ke 2.8.    Jatkosarja                      
La 5.8.    Jatkosarja                      
Ti 8.8.    Jatkosarja                      
Pe 11.8.    Jatkosarja                      
Ma 14.8.    Jatkosarja                      
To 17.8.    Jatkosarja                      
                          
Su 20.8.    Puolivälierä 1                      
Ti 22.8.    Puolivälierä 2                      
Ke 23.8.    Puolivälierä 3                      
Pe 25.8.    Puolivälierä 4                      
La 26.8.    Puolivälierä 5                      
                          
Ti 29.8.    Välierä 1                      
Ke 30.8.    Välierä 1                      
To 31.8.    Välierä 2                      
Pe 1.9.     Välierä 2                      
La 2.9.    Välierä 3                      
Su 3.9.    Välierä 3                      
Ma 4.9.    Välierä 4                      
Ti 5.9.    Välierä 4                      
Ke 6.9.    Välierä 5                      
To 7.9.    Välierä 5                      
                          
Su 10.9.    Pronssiottelu 1                      
Su 10.9.    Loppuottelu 1                      
La 16.9.    Pronssiottelu 2                      
La 16.9.    Loppuottelu 2                      
Su 17.9.    Pronssiottelu 3                      
Su 17.9.    Loppuottelu 3                      
La 23.9.    Loppuottelu 4                      
Su 24.9.    Loppuottelu 5                      
 

Tästä urheilun TV-oppaaseen.