Jalkapallon MM-karsinnat 2022

Jalkapallon MM-karsinnat vuoden 2022 kisoihin käydään vuoden 2021 aikana. Suomen ottelut alkavat maaliskuussa Bosniaa ja Ukrainaa vastaan. Euroopan jalkapalloliiton UEFA:n karsintoihin osallistuu 55 maata, joista 13 pääsee MM-kisoihin. Kymmenen joukkuetta pääsee lohkoista jatkoon suoraan ja kolme joukkuetta play-off-otteluiden jälkeen.

MM-karsintojen pelitapa

MM-karsintoihin osallistuvat 55 joukkuetta on jaettu 10 eri lohkoon. Lohkovoittajat selviytyvät suoraan MM-kisoihin. Lohkokakkoset sekä Kansojen liigan parhaat joukkueet pelaavat play-off-ottelut kolmesta MM-paikasta.

MM-karsintalohkot (UEFA)

Lohko A

Portugali32106-37
Serbia32107-57
Luxemburg21012-33
Irlanti20022-40
Azerbaidzhan20021-30
  • Portugali – Azerbaidzhan 1-0
  • Serbia – Irlanti 3-2
  • Irlanti – Luxemburg 0-1
  • Serbia – Portugali 2-2
  • Azerbaidzhan – Serbia 1-2
  • Luxemburg – Portugali 1-3

Lohko B

Espanja32106-37
Ruotsi22004-06
Kreikka20202-22
Georgia30122-41
Kosovo20021-40
  • Espanja – Kreikka 1-1
  • Ruotsi – Georgia 1-0
  • Georgia – Espanja 1-2
  • Kosovo – Ruotsi 0-3
  • Kreikka – Georgia 1-1
  • Espanja – Kosovo 3-1

Lohko C

Italia33006-09
Sveitsi22004-16
Pohjois-Irlanti20110-21
Bulgaria30121-51
Liettua20020-30
  • Bulgaria – Sveitsi 1-3
  • Italia – Pohjois-Irlanti 2-0
  • Bulgaria – Italia 0-2
  • Sveitsi – Liettua 1-0
  • Liettua – Italia 0-2
  • Pohjois-Irlanti – Bulgaria 0-0

Lohko D

Ranska32104-17
Ukraina30303-33
Suomi20202-22
Bosnia ja Hertsegovina20112-31
Kazakhstan20111-31
  • Suomi – Bosnia ja Hertsegovina 2-2
  • Ranska – Ukraina 1-1
  • Kazakhstan – Ranska 0-2
  • Ukraina – Suomi 1-1
  • Bosnia ja Hertsegovina – Ranska 0-1
  • Ukraina – Kazakhstan 1-1
  • Kazakhstan – Ukraina 1.9.
  • Ranska – Bosnia ja Hertsegovina 1.9.
  • Suomi – Kazakhstan 4.9.
  • Ukraina – Ranska 4.9.
  • Bosnia ja Hertsegovina – Kazakhstan 7.9.
  • Ranska – Suomi 7.9.

Lohko E

Belgia321012-27
Tshekki31117-44
Wales21012-33
Valko-Venäjä21014-103
Viro20024-100
  • Belgia – Wales 3-1
  • Viro – Tshekki 2-6
  • Valko-Venäjä – Viro 4-2
  • Tshekki – Belgia 1-1
  • Belgia – Valko-Venäjä 8-0
  • Wales – Tshekki 1-0

Lohko F

Tanska330014-09
Skotlanti31207-37
Israel31115-44
Itävalta31115-74
Färsaaret30122-81
Moldova30122-130
  • Israel – Tanska 0-2
  • Moldova – Färsaaret 1-1
  • Skotlanti – Itävalta 2-2
  • Tanska – Moldova 8-0
  • Itävalta – Färsaaret 3-1
  • Israel – Skotlanti 1-1
  • Itävalta – Tanska 0-4
  • Moldova – Israel 1-4
  • Skotlanti – Färsaaret 4-0

Lohko G

Turkki321010-57
Hollanti320111-46
Montenegro32016-36
Norja32014-36
Latvia30124-71
Gibraltar30031-140
  • Turkki – Hollanti 4-2
  • Gibraltar – Norja 0-3
  • Latvia – Montenegro 1-2
  • Montenegro – Gibraltar 4-1
  • Hollanti – Latvia 2-0
  • Norja – Turkki 0-3
  • Gibraltar – Hollanti 0-7
  • Montenegro – Norja 0-1
  • Turkki – Latvia 3-3

Lohko H

Kroatia32014-16
Venäjä32016-46
Slovakia31204-35
Kypros31111-04
Slovenia31022-33
Malta30123-81
  • Kypros – Slovakia 0-0
  • Malta – Venäjä 1-3
  • Slovenia – Kroatia 1-0
  • Venäjä – Slovenia 2-1
  • Kroatia – Kypros 1-0
  • Slovakia – Malta 2-2
  • Kypros – Slovenia 1-0
  • Kroatia – Malta 3-0
  • Slovakia – Venäjä 2-1

Lohko I

Englanti33009-19
Unkari321010-47
Albania32013-26
Puola31117-54
Andorra30031-80
San Marino30030-100
  • Englanti – Malta 5-0
  • Unkari – Puola 3-3
  • Andorra – Albania 0-1
  • Albania – Englanti 0-2
  • Puola – Andorra 3-0
  • San Marino – Unkari 0-3
  • Andorra – Unkari 1-4
  • Englanti – Puola 2-1
  • San Marino – Albania 0-2

Lohko J

Armenia33006-29
Pohjois-Makedonia32019-46
Saksa32015-26
Romania31025-63
Islanti31024-63
Liechtenstein30031-100
  • Saksa – Islanti 3-0
  • Romania – Pohjois-Makedonia 3-2
  • Liechtenstein – Armenia 0-1
  • Armenia – Islanti 2-0
  • Pohjois-Makedonia – Liechtenstein 5-0
  • Romania – Saksa 0-1
  • Armenia – Romania 3-2
  • Saksa – Pohjois-Makedonia 1-2
  • Liechtenstein – Islanti 1-4

Milloin MM-karsinnat pelataan?

MM-karsinnat alkavat maaliskuussa 2021 ja viimeinen pelipäivä on maaliskuussa 2022.

Pelipäivä 1: 24.-25. maaliskuuta
Pelipäivä 2: 27.-28. maaliskuuta
Pelipäivä 3: 30.-31. maaliskuuta
Pelipäivä 4: 1.-2. syyskuuta
Pelipäivä 5: 4.-5. syyskuuta
Pelipäivä 6: 7.-8. syyskuuta
Pelipäivä 7: 8.-9. lokakuuta
Pelipäivä 8: 11.-12. lokakuuta
Pelipäivä 9: 11.-13. lokakuuta
Pelipäivä 10: 14.-16. marraskuuta

Suomi MM-karsinnoissa

Suomi – Bosnia ja Hertsegovina | 24. maaliskuuta, Helsinki klo 21:45
Ukraina – Suomi | 28. maaliskuuta, Lviv, klo 21:45.
Suomi – Kazakhstan | 4. syyskuuta klo 19.00
Ranska – Suomi| 7. syyskuuta, klo 21:45
Suomi – Ukraina | 9. lokakuuta, klo 19:00
Kazakhstan – Suomi | 12. lokakuuta, klo 14:00
Bosnia ja Hertsegovina – Suomi | 13. marraskuuta, klo 19:00
Suomi – Ranska | 16. marraskuuta, klo 21:45

MM-karsinnat Euroopan ulkopuolella

Qatarin MM-kisoissa pelaa vuonna 2022 kaikkiaan 32 maata. Isäntämaa Qatar pääsee automaattisesti kisoihin. Euroopan Jalkapalloliiton eli UEFA:n karsinnoista kisoihin pääsee 13 maata.

AFC – Asian Football Confederation (4 tai 5 paikkaa)

Aasian MM-karsintoihin osallistuu 46 maata, joista 12 heikoimmin FIFA:n rankingissä sijoittunutta pelaa alkukarsinnoissa. Kuusi alkukarsinnan parasta pääsee mukaan lohkovaiheeseen, johon osallistuu 40 maata.

2. kierroksella maat on jaettu kahdeksaan lohkoon, joissa jokaisessa pelaa viisi maata. Kahdeksan lohkovoittajaa sekä neljä parasta lohkokakkosta etenevät 3. kierrokselle. Viimeisessä karsintavaiheessa maat jaetaan kahteen kuuden joukkueen lohkoon ja lohkojen kaksi parasta selviytyy suoraan MM-kisoihin. Lohkokolmoset pelaavat playoff-ottelun pääsystä jatkokarsintaan, josta on mahdollisuus selviytyä MM-kisoihin.

CAF – Confederation of African Football (5 paikkaa)

Afrikan maanosasta yrittää 54 maata havitella viittä MM-paikkaa. 1. kierroksella 28 heikointa joukkuetta karsitaan puoleen. 2. kierroksella 40 maata jaetaan 10 lohkoon. Lohkovoittajat etenevät 3. kierrokselle.

Päätöskierroksella 10 joukkuetta jaetaan ottelupareihin, joiden voittajat selviytyvät vuoden 2022 MM-kisoihin.

CONCACAF – Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football (3 tai 4 paikkaa)

CONCACAF-liiton karsinnoissa 1. kierroksella pelaa 30 maata, jotka jaetaan kuuteen lohkoon. Kuusi lohkovoittajaa arvotaan ottelupareihin, joista kolmelle tarjoutuu paikka päätöskierroksella.

3. kierroksella pelaavat kolmen karsintavoittajan lisäksi Meksiko, USA, Costa Rica, Jamaica ja Honduras. Kahdeksan joukkueen lohkossa pelataan kaksinkertainen sarja, jonka 3 parasta selviytyy suoraan MM-kisoihin. Lohkonelonen pääsee jatkokarsintoihin.

CONMEBOL – Confederación Sudamericana de Fútbol (4 tai 5 paikkaa)

Etelä-Amerikan karsintalohko pelataan tutulla systeemillä. 10 joukkuetta pelaa yhdessä lohkossa kaksinkertaisen sarjan. 4 parasta joukkuetta etenee MM-kisoihin ja 5. sijoittunut maa pelaa jatkokarsinnoissa.

OFC – Oceania Football Confederation (0 tai 1 paikka)

Oseaaniasta ei MM-paikkaa saa kukaan suoraan karsintojen jälkeen. 1. kierroksen 11 maan lohkokarsinnoista pääsee 2. kierrokselle 4 maata. Semifinaalien ja finaalin jälkeen karsintojen voittaja karsii vielä MM-paikasta toisen manaosan joukkueen kanssa.

© TVmatsit.com – Jalkapalloa TV:ssä