2

Yleisurheilun MM 2017 Lontoo – TV-lähetykset ja ohjelma

TVmatsit.com on urheilun TV-opas. Tutustu ilmaiseen palveluumme tästä.

Knoppitietoja Vuoden 2017 MM-kisoista

  • Vuoden 2017 kisat järjestetään Lontoossa
  • Kisapäiviä on yhteensä 10 (4.8.-13.8.)
  • Kisat otellaan Lontoon Olympiastadionilla, jossa käytiin myös vuoden 2012 kesäolympialaiset
  • Yleisurheilun MM-kisat käytiin viimeksi Pekingissä vuonna 2015
  • Kolme viimeisintä MM-mitalia Suomeen on tuonut Tero Pitkämäki ja sitä ennen Tommi Evilä vuonna 2005
  • Tällä vuosituhannella Suomi on saanut kaikkiaan kuusi MM-mitalia; 1 kulta, 2 hopeaa ja 3 pronssia
  • Vuoden 2015 kisojen mitalikilpailun vei Kenia; 7 kultaa ja yhteensä 16 mitalia
  • Vuoden 2017 kisat ovat 16. ulkoradan MM-kisat
  • Lontoon ohella vuoden 2017 MM-kilpailuja haki Doha, joka hävisi äänestyksen kisaisännyydestä äänin 16-10

TV-lähetykset ilmaiseksi

Suomessa Lontoon MM-kisoja esittävät Yle ja Eurosport. Olemme listanneet Ylen ilmaiset lähetykset näppärään listaukseen. Lisäksi olemme boldanneet listauksesta finaalit. Esitetyt kellonajat ovat Suomen aikaa.

Perjantai 4.8.
21.00 – 100 m (M) karsinta
21.20 – Kiekonheitto (M) karsintaryhmä A
21.30 – Pituushyppy (M) karsinta
21.35 – 1500 m (N) alkuerät
21.45 – Seiväshyppy (N) karsinta
22.20 – 100 m (M) alkuerät
22.45 – Kiekonheitto (M) karsintaryhmä B
23.20 – 10 000 m (M) finaali

Lauantai 5.8.
12.00 – Kuulantyöntö (M) karsinta
12.05 – 7-ottelu, 100 m aj (N)
12.35 – Moukarinheitto (N) karsintaryhmä A
12.45 – 400 m (M) alkuerät
13.00 – Kolmiloikka (N) karsinta
13.30 – 7-ottelu, korkeushyppy (N)
13.45 – 100 m (N) alkuerät
14.05 – Moukarinheitto (N) karsintaryhmä B
14.45 – 800 m (M) alkuerät
21.00 – 7-ottelu, kuulantyöntö (N)
21.05 – 100 m (M) välierät
21.25 – Kiekonheitto (M) finaali
21.35 – 1500 m (N) välierät
22.05 – Pituushyppy (M)finaali
22.10 – 10 000 m (N) finaali

23.00 – 7-ottelu, 200 m (N)
23.45 – 100 m (M) finaali

Sunnuntai 6.8.
12.00 – 7-ottelu, pituushyppy (N)
12.05 – 3000 m ej (M) alkuerät
12.40 – Seiväshyppy (M) karsinta
12.55 – Maraton (M)
13.05 – 400 m aj (M) alkuerät
13.45 – 7-ottelu, keihäänheitto, ryhmä A (N)
13.55 – 400 m (N) alkuerät
15.00 – 7-ottelu, keihäänheitto, ryhmä B (N)
15.15 – 110 m aj (M) alkuerät
16.00 – Maraton (N)
21.00 – Seiväshyppy (N) finaali
21.05 – Keihäänheitto (N) karsintaryhmä A
21.10 – 100 m (N) välierät
21.40 – 400 m (m) välierät
22.10 – 110 m aj (M) välierät
22.30 – Keihäänheitto (N) karsintaryhmä B
22.35 – Kuulantyöntö (M) finaali
22.40 – 7-ottelu, 800 m (N)
23.15 – 800 m (M) välierät
23.50 – 100 m (N) finaali

Maanantai 7.8.
20.30 – 200 m (M) alkuerät
20.35 – Kolmiloikka (M) karsinta
21.00 – Moukarinheitto (N) finaali
21.30 – 400 m aj (N) alkuerät
22.20 – 400 m aj (M) välierät
22.25 – Kolmiloikka (N) finaali
22.55 – 400 m (N) Välierät
23.30 – 110 m aj (M) finaali
23.50 – 1500 m (N) finaali

Tiistai 8.8.
21.20 – Keihäänheitto (N) finaali

21.30 – 200 m (N) alkuerät
21.35 – Seiväshyppy (M) finaali
22.35 – 400 m aj (N) välierät
22.40 – Kuulantyöntö (N) karsinta
23.10 – 3000 m ej (M) finaali
23.35 – 800 m (M) finaali
23.50 – 400 m (M) finaali

 

Keskiviikko 9.8.
21.05 – 3000 m ej (N) alkuerät
21.10 – Pituushyppy (N) karsinta
21.20 – Moukarinheitto (M) karsintaryhmä A
22.05 – 5000 m (M) alkuerät
22.25 – Kuulantyöntö (N) finaali
22.50 – Moukarinheitto (M) karsintaryhmä B
22.55 – 200 m (M) välierät
23.30 – 400 m aidat (M) finaali
23.50 – 400 m (N) finaali

Torstai 10.8.
20.30 – 5000 m (N) alkuerät
21.05 – Keihäänheitto (M) karsintaryhmä A
21.10 – Korkeushyppy (N) karsinta
21.25 – 800 m (N) alkuerät
22.20 – Kolmiloikka (M) finaali
22.25 – 1500 m (M) alkuerät
22.35 – Keihäänheitto (M) karsintaryhmä B
23.05 – 200 m (N) välierät
23.35 – 400 m aj (N) finaali
23.50 – 200 m (M) finaali

Perjantai 11.8.
12.00 – 10-ottelu, 100 m (M)
12.10 – Kiekonheitto (N) karsintaryhmä A
12.45 – 100 m aj (N) alkuerät
13.05 – 10-ottelu, pituushyppy (M)
13.15 – Korkeushyppy (M) karsinta
13.35 – Kiekonheitto (N) karsintaryhmä B
14.55 – 10-ottelu, kuulantyöntö (M)
19.00 – 10-ottelu, korkeushyppy (M)
21.05 – 100 m aj (N) välierät
21.10 – Pituushyppy (N) finaali
21.35 – 800 m (N) välierät
22.10 – 1500 m (M) välierät
22.30 – Moukarinheitto (M) finaali
22.45 – 10-ottelu, 400 m (M)
23.25 – 3000 m ej (N) finaali
23.50 – 200 m (N) finaali

Lauantai 12.8.
12.00 – 10-ottelu, 110 m aj (M)
12.35 – 4 x 100 m (N) alkuerät
12.55 – 4 x 100 m (M) alkuerät
13.00 – 10-ottelu, kiekonheitto, ryhmä A (M)
13.20 – 4 x 400 m (N) alkuerät
13.50 – 4 x 400 m (M) alkuerät
14.20 – 10-ottelu, kiekonheitto, ryhmä B (M)
16.15 – 10-ottelu, seiväshyppy (M)
19.30 – 10-ottelu, keihäänheitto, ryhmä A (M)
20.55 – 10-ottelu, keihäänheitto, ryhmä B
21.05 – Korkeushyppy (N) finaali
22.05 – 100 m aj (N) finaali
22.15 – Keihäänheitto (M) finaali
22.20 – 5000 m (M) finaali

22.45 – 10-ottelu, 1500 m (M)
23.30 – 4 x 100 m (N) finaali
23.50 – 4 x 100 m (M) finaali

Sunnuntai 13.8.
09.45 – 50 km kävely (M)
14.20 – 20 km kävely (N)
16.20 – 20 km kävely (M)
21.00 – Korkeushyppy (M) finaali
21.10 – Kiekonheitto (N) finaali
21.35 – 5000 m (N) finaali
22.10 – 800 m (N) finaali
22.30 – 1500 m (M) finaali
22.55 – 4 x 400 m (N) finaali
23.15 – 4 x 400 m (M) finaali

Karsinnat, alkuerät, välierät ja loppukilpailut lajeittain löydät Wikipediasta tätä tekstiä klikkaamalla.

Vuoden 2015 huippuhetkiä (Youtube)

 

Lue myös nämä: