3

CHL-ennakko: KalPa – Malmö

KalPa saa vieraakseen Malmön 24.8.2017 kello 19:00

Vastustaja

Malmö on suomalaisille hyvinkin tuttu joukkue. 1990-luvun Raimo Helminen ja Mikko Mäkelä kävivät voittamassa silloin vielä Malmö IF nimellä tunnetun seuran riveissa kaksi Ruotsin mestaruutta. Kymmenen kautta 1996-2007 skånelaisseurassa kiekkoillut Juha Riihijärvi on edelleen eniten seuran paidassa Ruotsin pääsarjapisteitä naputellut pelaaja. 2000-luvun loppupuoli oli Malmölle synkkää aikaa ja Allsvenkanista Elitserieniin nousua tavoitteleva seura teki konkurssin. Silloin syy heikosta urheilullisesta menestyksestä vieritettiin kallispalkkaisten suomalaispeleaajien niskaan. Kaudelle 2015-16 uudelleen organisoitu Malmö palasi Ruotsin pääsarjaan jääden pudotuspelien ulkopuolelle. Viime kaudella joukkue paransi suoritusta raivaamalla tiensä välieriin asti.

 

KalPan lähtökohdat otteluun

KalPa venyi viime keväänä Liigan finaaleihin, jossa Tappara osoittautui vahvemmaksi. Kuopiolaisseura lähtee alkavaan kauteen uusin ajatuksin, sillä seuran omistajiin kuuluva Sami Kapanen on korvannut Lukkoon siirtyneen Pekka Virran päävalmentajana. Kapasen ei kuitenkaan odota muuttavan joukkueen pelitapaa kovin radikaalisti, vaan joukkue perustanee pelinsä jatkossakin armottomaan luisteluun. KalPan kapteeni Tommi Jokisen mukaan joukkueen kesätreeneissä on menty lujaa.

– Meidän joukkueen vahvuus on ehdottomasti luistelu. Kolme viikkoa oltu jäällä, ja vauhti on ollut ihan pirun kova. /MTV 24.8.2017

Arvio pelistä

Kovatasoisen SHL semifinaaleihin selvittynyt Malmö Redhawks on Niiralassa pieni suosikki. Kotijoukkueen tavoin liike on ruotsalaisten suurin ase. Redhawksin maalia vartioi Oscar Alsenfelt, joka tulee olemaan hankala ohitettava. Yhdeksen nollapeliä viime kaudella pelannut Alsenfelt pokkasi kaikki mahdolliset maalivahtipalkinnot sekä tähtivalinnat SHL:ssä. KalPan ja Malmön lisäksi B-lohkossa pelaa Tsekin mestari Brno, joten kahden joukkoon ei selviä puolivaloilla. KalPan ja Malmön kohtaamisen pitäisi ainakin tarjota intensiteettiä.

Sami Kapasen mietteet CHL-kaudesta MTV:n sivuilta.

 

TV-lähetykset ja Ilmaiset streamit

CHL näkyy kaudella 2017-18 C Moren maksukanavilla sekä suoratoistopalvelu C Moressa. C More Total -suoratoistopalvelun tilaus maksaa 24,95 €. C Morella on oikeudet muun muassa myös SHL:ään, Jääkiekon MM- ja EHT-peleihin.

Ruotsissa pääpaikkaa pitävänä ja CHL:n virallinen yhteistyökumppani, vedonlyöntiyhtiö NordicBet, näyttää kaudella 2017-2018 suurimman osan CHL-otteluista keskittyen suomalaisjoukkeiden matseihin. Otteluiden katsominen NordicBetin palvelussa on maksutonta, mutta otteluiden katsomiseen vaaditaan yhtiön pelitili, jolla on vähintään 5 euroa rahaa. NordicBet TV:stä saat lisätietoa erillisestä artikkelistamme.

https://www.youtube.com/watch?v=a-gsbUtWXuc&t=8s

 

KalPan ottelut CHL-liigassa

24.8 KalPa-Malmö
26.8 KalPa-Brno
31.8 Brno-KalPa
2.9 Malmö-KalPa
4.10 KalPa-Stavanger
11.10 Stavanger-KalPa

Lue lisää